RTU ZINĀTNIEKI IZSTRĀDĀJUŠI BEZATLIKUMU TEHNOLOĢIJU ŠĶIDRO BIODEGVIELU UN BIOGĀZES RAŽOŠANAI

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 15.03.2022.
www.rtu.lv

RTU zinātnieki izstrādājuši tehnoloģiju un pilotiekārtu, kas ļauj no zaļās biomasas – lauksaimniecības un kokrūpniecības atkritumiem – iegūt cukurus. Attīrītu cukuru koncentrātu var fermentēt un izmantot biodegvielas vai citu produktu ražošanā, bet atlikušo biomasu izmantot biogāzes ražošanai. Biogāzes procesu pilnveido SIA «Bio Re».

«Videi draudzīgā veidā cukura izdalīšana iespējama tikai ar specifiskiem enzīmiem. Šķiet ļoti vienkārši – ņemam biomasu un iegūstam cukuru. Dabā tas ir ļoti sarežģīts process. Dzīvie organismi, kas dabā ir iemācījušies piekļūt šim vērtīgajam resursam, ir sēnes. Tādēļ esam izstrādājuši tehnoloģiju enzīmu ražošanai, izmantojot sēnes. Savukārt cukuru attīrīšanu un koncentrēšanu, kā arī enzīmu atdalīšanu, lai tos atgūtu un būtu nepieciešama mazāka bioloģiski aktīvo vielu pievade, nodrošina zinātnieku un inženieru izveidota pilotiekārta,» stāsta RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadošā pētniece Linda Mežule.

RTU zinātnieku izstrādātā tehnoloģija kā resursu ļauj izmantot faktiski jebkādu biomasu jeb zaļos atkritumus: salmus, zāli, sienu, arī koksnes atlikumus, piemēram, mizu, zarus, lapas. L. Mežule uzsver, ka zinātniekiem bija būtiski panākt, ka tehnoloģija ir videi draudzīga, nodrošinātu pēc iespējas mazāk atkritumu vai blakusproduktu veidošanos, turklāt ir ērti lietojama, proti, lietotājiem nav jāatdala dažādi biomasas veidi.

Tehnoloģija un pilotiekārta izstrādāta ERAF programmas «Praktiskas ievirzes pētījumi» projektā «Videi draudzīga bezatlikumu tehnoloģija šķidras biodegvielas un biogāzes ražošanai no biomasas» (Nr. 1.1.1.1/18/A/075).