AR NOTEKŪDEŅU MONITORINGU CER APSTEIGT COVID-19

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 10.11.2020.
www.rtu.lv

Latviešu zinātnieki izstrādā jaunu monitoringa metodi, kas ļauj noteikt Covid-19 koncentrāciju notekūdeņos un prognozēt saslimšanas uzliesmojumu, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma». 

«Jau trešo mēnesi tiek ievāktas analīzes vairākās Latvija pilsētās, tajā skaitā Kuldīgā. Tās skaidri parāda tendenci, ka notekūdenī vīrusa klātbūtni var ieraudzīt 5-6 dienas pirms parādās epidēmijas uzliesmojums pilsētā. Mēs varam mazliet apdzīt laiku, piecas dienas, nedēļu iepriekš pasakot, ka būs problēmas, lai atbildīgie dienesti var savlaicīgi reaģēt un ieviest aizsardzības pasākumus, piemēram, distancēšanās noteikumus, maskas, pirms parādās cilvēki slimnīcās,» raidījumā saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Pētījums arī uzrāda korelācija starp saslimušo skaitu un vīrusa RNS koncentrāciju notekūdeņos. Jo plašāk pilsētu kanalizācijas sistēmās izvietotu monitoringa iekārtas, jo precīzāk varētu noteikt, kuros pilsētas rajonos ir saslimšanas uzliesmojum. Zinātnieki cer, ka jau nākamgad gan Latvijā, gan citās valstīs mērījumi kanalizācijas sistēmās tiks ieviesti praksē, palīdzot cīnīties ar vīrusa infekciju.

Pētījumu veic RTU kopā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru (BMC) un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu (BIOR). Pētījums sākts pavasarī un tas jau piesaistījis starptautisku interesi, piemēram, sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju tiek strādāts, lai nākotnē ar notekūdeņu monitoringa palīdzētu atklātu dažādus patogēnus, tādā veidā novēršot citas pandēmijas.