RTU EKSPERTI PALĪDZ VEIDOT DZĪVOJAMO MĀJU DIGITĀLOS DVĪŅUS

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 24.09.2020.
www.rtu.lv

Sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) Ogrē sākta dzīvojamo ēku digitālo maketu izveide, talkā ņemot dronus. Maketi ļaus iedzīvotājiem labāk izprast ēku tehnisko stāvokli un lemt par nepieciešamiem remontdarbiem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Dienas ziņas».

Lai gan dzīvokļa īpašuma likums nosaka, ka balkoni un lodžijas ir kopīpašums, līdzekļus to uzturēšanai iedzīvotāji atvēlē nelabprāt, tā radot apdraudējumu ne tikai sev, bet apkārtējiem. Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni par situācijas nopietnību, Ogrē sākta māju digitālo maketu izveide, izmantojot dronu.

«To sauc par realitātes modelēšanu – veido datorā digitālo dvīni, kas principā atspoguļo reālo objektu, kas ir dabā, ar visām viņa īpašībām datorā,» raidījumā skaidro RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedras lektors Ints Lukss.

Tieši balkoni daudzās daudzdzīvokļu ēkās ir lielākā rūpe – tie savu laiku ir nokalpojuši, tāpēc iedzīvotājiem būs jālemj, ko ar tiem darīt, informē raidījums. Risinājumi ir vairāki – demontēt, izveidot franču balkonus vai atjaunot platformas. Digitālie maketi ļaus iedzīvotājiem iedziļināties problēmās, kas ir konstatētas būvkonstrukcijās. «Es domāju, ka šī bilde būs tik skaidra, ka iedzīvotājiem būs vieglāk apzināties, redzēt gan plaisas, gan savienojumu vietas. Kad iedzīvotājs redzēs bildi, viņam būs vieglāk uztvert,» raidījumā uzsver uzņēmuma «Ogres namsaimnieks» valdes loceklis Kaspars Grīnbergs.

Latvijas Televīzijas raidījums «Dienas ziņas» 22. septembra sižets