RTU ZINĀTNIECE IZSTRĀDĀ TEHNISKO SPECIFIKĀCIJU HIGIĒNISKO SEJAS MASKU ŠŪŠANAI

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 15.05.2020.
www.rtu.lv

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta asociētā profesore un vadošā pētniece Inga Dāboliņa izstrādājusi tehnisko specifikāciju vairākkārtīgi izmantojamu higiēnisko sejas masku šūšanai.

Tehnisko specifikāciju vairāku slāņu drānas sejas masku izgatavošanai, var izmantot gan cilvēki, masku izveidei mājas apstākļos, gan ražotāji.

Higiēniskā sejas maska ir papildus līdzeklis valdības noteiktajām sociālās distancēšanās un personīgās higiēnas normām Covid-19 laikā, piemēram, tās uzdots valkāt, pārvietojoties sabiedriskajā transportā. I. Dāboliņa kopā ar studentiem, kuri saņēmuši projekta «Inovāciju granti studentiem» atbalstu, izstrādāja tehnisko specifikāciju pēc Ekonomikas ministrijas rosinājuma, ņemot vērā zinātniskajā literatūrā pieejamās atziņas par dažādu tekstilmateriālu pielietojamību koronavīrusa izplatības ierobežošanai. Valdība 14. maija ārkārtas sēdē izskatīja Ekonomikas ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu «Par higiēnisko sejas masku ražošanu un to tehnisko specifikāciju», kurā ministrija informēja par izstrādāto tehnisko specifikāciju higiēnisko sejas masku ražošanai vai individuālām šūšanas vajadzībām, kā arī sniedza priekšlikumus veikt centralizētu valsts iepirkumu sejas aizsarglīdzekļu iepirkumu un sadali mazaizsargātajām cilvēku grupām.

Šādas higiēniskās sejas maskas vai citi sejas pārklāji, kas izgatavoti no auduma vai citiem plaši pieejamiem tekstilmateriāliem var samazināt no inficētās personas elpceļiem izdalīto gaisa pilienu nonākšanu vidē, norādīts Veselības ministrijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta sagatavotā informācijā par higiēnisko sejas masku lietošanu iedzīvotājiem. Tās lietojamas publiskās vietās, jo īpaši apmeklējot slēgtas telpas, piemēram, veikalus, tirdzniecības centrus, tirgus u.tml., kā arī izmantojot sabiedrisko transportu un citās vietās, kur nav iespējams nodrošināt divu metru distanci. Vienlaikus šādas maskas nav paredzētas veselības aprūpes speciālistiem vai personām ar apstiprinātu COVID infekciju, tās arī nav uzskatāmas par medicīnas ierīci vai individuālo aizsardzības līdzekli, negarantē aizsardzību no iespējas infecēties ar saslimšanu un tām nav noteikti starptautiski, tai skaitā Eiropas Savienības standarti kvalitātes prasībām.

Video: TV3 sižets