RTU PĒTNIEKS JĀNIS LUNGEVIČS PALĪDZ UZŅĒMUMIEM AR PRECĪZIEM DETAĻU MĒRĪJUMIEM

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 02.09.2019.
www.rtu.lv

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes pētnieks Jānis Lungevičs strādā Baltijā vienīgajā vislabāk aprīkotajā metroloģijas laboratorijā, kas atrodas RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, Laboratoriju mājā. Viņš ne tikai industrijai palīdz ar dažādu detaļu precīziem mērījumiem, bet sadarbojas arī ar skeletonistiem Dukuriem, līdzot viņu kamanām slīdēt ātrāk. Par jauno zinātnieku pirmajā skolas dienā, 2. septembrī, stāsta LNT rīta raidījums «900 sekundes».

Laboratorijā klusi dūc mērierīce, un Jānis skaidro, ka vispirms ar keramiskās lodītes palīdzību tiek apstrādāta detaļa un top tās rasējums virtuālajā vidē, lai noteiktu, cik precīza ir detaļas ģeometrija un vai tā atbilst ražotāja solītajiem standartiem. «Detaļu klāsts ir daudzveidīgs — valči izpūtēju, katalizatoru ražošanai, motociklu detaļu mērījumi,» Jānis sāk uzskaitīt, ko iespējams izmērīt ar viņa laboratorijā esošo mēraparātu palīdzību, un konstatē, ka «faktiski tas var būt jebkas».

RTU Metroloģijas laboratorija atvieglo dažādu uzņēmumu darbu, jo agrāk viņiem pašu ražoto vai no ražotāja saņemto detaļu precizitāte bija jāmēra ārpus Latvijas – Polijā, Vācijā, pat Ķīnā. Taču kopš japāņu uzņēmuma «Mitutoyo» laboratorijas atklāšanas mērījumus iespējams veikt RTU, Ķīpsalā.

Laboratorijā ir detaļu apaļuma kontroles iekārta, kontūru mērītājs, 3D koordinātu mērīšanas mašīna, 2D raupjuma mērītājs, bezkontakta 2D optiskais mērīšanas mikroskops, detaļu augstuma mērītāji, kā arī dažādi rokas instrumenti mērījumu veikšanai.

Video: LNT, “900 sekundes”