MAŠĪNBŪVES UN MEHATRONIKAS KATEDRAS PĒTNIEKU MĒRĶIS – PALĪDZĒT SKELETONISTIEM PA LEDU SLĪDĒT ĀTRĀK

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 10.01.2020.
www.rtu.lv

«Viņi palīdz, jā! Tas ir mazas niansītes. Esam sapratuši, ka tehnoloģijās ir nākotne. Mēs nedomājam par sekundēm, mums pietiktu ar dažām simtdaļām, lai kaut ko iegūtu savā rezultātā,» 10. janvāra TV3 raidījuma «900 sekundes» sižetā atzīst skeletonistu Martina un Tomasa Dukuru treneris Dainis Dukurs, vērtējot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Mašīnbūves un mehatronikas katedras doktorantu Jāņa Lungeviča, Ernesta Jansona un Mārtiņa Irbes pētījumu, kurā viņa meklē atbildes uz jautājumu – kā ātrāk slīdēt pa ledu?

Pareizi sagatavotas skeletona slieces ir ļoti būtisks tehniskā nodrošinājuma priekšnoteikums augstiem sasniegumiem. Un sportistu cieša sadarbība ar RTU zinātniekiem ļauj šo procesu būtiski paātrināt, vēsta raidījums. Pats eksperiments norisinās uz slīpām estakādēm, kas atrodas tieši pie lielās Siguldas trases. Skeletonam virsū tiek likti smilšu maisi, kas ir pielīdzināmi sportista svaram.

«Estakādes posmā ir divi sensoru pāri, augšā un lejā, līdz ar to varam fiksēt gan sākuma, gan beigu slīdēšanas ātrumu. Tad pēc tam apstrādājam datus,» pētījuma norisi skaidro pētnieks E. Jansons.

«Mēs mērām arī vibrācijas, to dara ar paātrinājuma mērītāju. No šī mērītāja var iegūt daudz informācijas par ledus kvalitāti, cik tas ir līdzens, vai laikapstākļi to ietekmē,» piebilst pētnieks M. Irbe.

Video: TV3, 900 sekundes