RTU ZINĀTNIECES UZLABO KAMANIŅU SPORTISTU TĒRPUS

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 17.02.2020.
www.rtu.lv

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieces pirms gaidāmajām spēlēm Pekinā pēta, kā uzlabot kamaniņu braucēju tērpus, kuru materiāls un konstrukcija arī ietekmē nobrauciena ātrumu. Par to, kā zinātnieki var palīdzēt sportistiem, stāsta svētdienas, 16. februāra, Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma».
Kamaniņu sportistiem, cīnoties par sekundes simtdaļām, ir svarīga ne tikai laba sportiskā forma un precīzi izstrādāta tehnika, bet arī lai tērps piegulētu kā otra āda. Tāpēc RTU Dizaina tehnoloģiju institūta Antropometrijas laboratorijā uzsākts izpētes darbs, lai uzlabotu mūsu sportistu formas. Zinātnieces Inga Dāboliņa un Eva Lapkovska šim nolūkam izmanto cilvēka ķermeņa 3D skeneri. Tik smalka un precīza mērierīce, kas atrodas RTU īpašumā, Latvijā ir vienīgā. Skenerī tiek noskenēts sportists, lai iegūtu pēc iespējas precīzākus mērījumus, kopumā – 153.

«Kad nomērām visu komandu, zinām, kāds kuram ir siluets, muskuļu sadalījums, vai ir asimetrija, vai vairāk izteikti muskuļi vienuviet un mazāk — cituviet,» skaidro I. Dāboliņa.

Darbs pie sportistu apģērbiem uzsākts tikai nesen, un patlaban zinātnieces pārbauda jau esošo tērpu konstrukciju, lai redzētu, kā tā darbojas uz ķermeņa un ko vajadzētu labot. I. Dāboliņa skaidro, ka patlaban sportistu formas tiek ražotas standartizētos izmēros, bet, pārbaudot sistēmā, redz, vai standarts der konkrētam cilvēkam vai nē, jo katra individuālā sportista ķermenī ir vietas, kas pakļautas tērpa detaļu lielākam spiedienam, tāpēc arī vajadzētu individualizētu pieeju.

Arī tērpu materiāliem jābūt tādiem, lai veicinātu vēja pārslīdi, tāpat jādomā par vīļu apstrādi, lai tās nebūtu vējam ceļā, lai netraucētu sportistiem un neradītu lieku biezumu.

Zinātnieču un sportistu kopējais mērķis – radīt individualizētus pasaules līmeņa kamaniņu braucēju tērpus, ar kuriem mūsu sportisti varētu startēt 2022. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā.