RTU PĒTNIEKI STĀSTA PAR CEĻA SEGUMU UZLABOŠANU UN ŪDENS APGĀDES SISTĒMU

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 15.11.2018.
www.rtu.lv

Latvijas Televīzijas raidījumā «Izziņas impulss» Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Ceļu un tiltu katedras vadošais pētnieks Viktors Haritonovs stāsta par asfaltbetona pētījumiem, kuru mērķis ir uzlabot asfaltbetonu, savukārt BIF Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas pētnieks Sandis Dejus stāsta par ūdens apgādes sistēmu un par savu profesionālo ceļu šajā nozarē. 

V. Haritonovs skaidro, ka ultravioletais starojums, temperatūra, mitrums asfaltbetona sastāvdaļu padara vecāku. Veicot asfaltbetona testus RTU laboratorijā, ir iespējams dažu dienu laikā iegūt ekvivalentu rezultātu tam, ko daba ar šo materiālu izdarījusi 10 gadu laikā.

RTU pētnieki meklē dažādas vielas, ko pievienojot asfaltbetonam, varētu iegūt labākas tā īpašības. Viens no variantiem – lietotas riepas. V. Haritonov uzsver, ka gumija ir elastīgāks materiāls, nekā bitumens un tas arī spēj padarīt asfaltbetonu noturīgāku pret temroplaisu veidošanos.

Tāpat RTU pētnieku uzmanības lokā ir jautājums, par to, kā varētu izmainīt asfaltbetonu, lai to varētu iestrādāt zemākā temperatūrā – tas palīdzētu radīt mazāk kaitīgo izmešu un būtu arī mazāk kaitīgs cilvēka veselībai.

Raidījuma rubrikā «Cilvēks zzinātnē» S. Dejus stāsta, ka nāk no ūdens pazinēju dinastijas, jo jau trešajā paaudzē strādā šajā nozarē, un ūdens saimniecību sācis pētīt jau 14. gadu vecumā. Viņš ne vien nodarbojas ar ūdens pētniecību, bet aktīvi iesaistās sabiedrības izglītošanā par atbildīgu ūdens patērēšanu. Pētnieks uzsver, ka, neskatoties uz to, ka cilvēki par ūdens kvalitāti ir domājuši vairākus tūkstošus gadu, tajā aizvien ir daudz neizpētīta.

Latvijas Televīzijas 14. novembra raidījumu «Izziņas impulss» var noskatīties LTV mājaslapā.