AR DATORREDZI UN DATORDZIRDI APRĪKOTS DRONS ĻAUS PRECĪZI APSEKOT PLAŠUS MEŽU MASĪVUS

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 27.09.2018.
www.rtu.lv

 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieku komanda kopā ar «Latvijas Mobilā telefona» (LMT) pārstāvjiem izstrādājuši datorredzes un datordzirdes risinājumu, kas palīdzēs apsekot plašus mežu ugunsgrēkus, kā arī varēs tikt izmantots pazudušu cilvēku meklēšanai un citiem mērķiem. Par to trešdien, 26. septembrī, Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāsta RTU un LMT pārstāvji.
No RTU pie pētījuma strādāja Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes doktorantu komanda profesora Agra Ņikitenko vadībā. «Datorredze ir metožu kopums, kas tiek izmantots, lai automātiski analizētu attēlu, kurš ir skaitļu matrica, kur katrs skaitlis – matricas elements norāda uz krāsu un spilgtumu. Analizējot šos skaitļus pilnīgi automātiskā režīmā, mēs spējam noteikt gan paša konkrētā objekta atrašanās faktu un vietu, gan konkrētas tā īpašības, piemēram, kontūras. Tādēļ monitorā, kuru tur cilvēks lejā uz zemes, parādīsies paziņojums, ka konstatēts, piemēram, cilvēks vai ugunsgrēks,» skaidro A. Ņikitenko.
Lielais ieguvums ir tas, ka vienlaicīgi iespējams izmantot desmit vai pat divdesmit dronus, jo šāds datorredzes risinājums ļauj datu plūsmu automatizēt un vienkāršo vairāku dronu vienlaicīgu lietošanu.
LMT inovāciju projektu vadītājs Armands Meirāns papildina, ka dronam, kas aprīkots ar datorredzi un datordzirdi, var iezīmēt teritoriju, kuru viņam jāapseko automātiski. Gaisā drons filmē, klausās un apstrādā datus, bet lejā uz pulti paziņojumu sūta tikai tad, ja ir ko identificējis.
26. septembra LR1 raidījuma «Zināmais nezināmajā» ierakstu var noklausīties Latvijas Radio mājaslapā.