Optisko sakaru sistēmas

Rīgas Tehniskās universitātes Telekomunikāciju institūta zinātnieki strādā pie projekta, kura mērķis ir ikvienam, pat vismazapdzīvotākajā vietā dzīvojošam, nodrošināt internetu ar labu datu pārraides apjomu un pieņemamu cenu.

Viens no projekta pētāmajiem objektiem ir telekomunikāciju optiskā šķiedra. Šādas šķiedras tiek izmantotas telekomunikāciju sistēmās, lai palielinātu informācijas pārraides ātrumu un attālumu.

Optiskās šķiedras var pārraidīt gandrīz neierobežotus informācijas apjomus. Viena no to lielākām priekšrocībām ir mazā ietilpība. Telekomunikāciju institūta laboratorijā dažos ruļļos satilpusi 80 kilometru garuma līnija. Tas ir vidējais attālums starp Latvijas pilsētām.

RTU zinātnieku uzdevumiem ir pētīt, kā pēc iespējas efektīvāk izmantot šīs šķiedras resursus. Viens no risinājumiem – vienā šķiedrā ietilpināt vairākus ātrdarbīgus kanālus. «Ja tradicionāli izmantojam vienu raidītāju, vienu uztvērēju, tad šeit tos sadalām daudz detalizētākos kanālos, saliekot tajos to pašu informācijas daudzumu, taču kopumā tas veidos jau lielāku apjomu. Arī kombinācijā optiskā šķiedra un radiosakari atrasts labs risinājums. Šķiedru, lai nodrošinātu lielāku un drošāku informācijas apjomu, var izmantot, pievadot to pie antenām», stāsta Jurģis Poriņš, Telekomunikāciju institūta vadošais pētnieks.

Tuvākajos gados Latvijā ar Eiropas finansējumu plānots izveidot optisko sakaru tīklu. Līdz 2015.gadam jāizveido 1600 kilometru garš optiskās šķiedras tīkls aptuveni ar 200 savienojuma punktiem. Pētnieki uzskata, ka ar to pietiks, lai internets būtu pieejams arī Latvijas lauku apvidos jeb tā sauktajos baltajos plankumos.

Ja parastais analogais telefons ar diviem vara vadiņiem ir pazīstams gandrīz nemainīgā veidā 100 gadus, tad jaunās modernās sakaru sistēmas mainās ļoti strauji – divu trīs gadu laikā tās noveco un ir jāveic nomaiņa. RTU Telekomunikāciju institūta zinātnieki izstrādā koncepciju, lai modernās sakaru sistēmas kļūtu ar vien kvalitatīvākas, ātrākas darbības, bet tajā pašā laikā arī lētākas.