Deju kostīmi

RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes students Einārs Deksnis, sadarbojoties ar dejas mākslas pārstāvjiem, izstrādājis Latvijā pirmos programmējamos deju kostīmus. RTU students, kurš ir elektronikas un programmas autors, ir atzīts arī par vienu no Eiropas pēdējā laika veiksmīgākajiem sumo robotu būvētājiem.

Programmējamu deju kostīmu darbības princips balstās uz katrā žaketē ievietoto radio uztvērēju, uz kuru tiek no datora sūtīts signāls. Datorā ir iespējams ieprogrammēt tērpu gaismas tā, lai tās ieslēgtos un izslēgtos atbilstoši dejas horeogrāfijai. Gaismas programma piesaistīta skaņas celiņam, kuru var datorā attiecīgi uzzīmēt, paredzot kurā brīdī gaisma iedegsies. Tērpu gaismas ir veidots no vairākām neatkarīgām daļām – plecu, muguras un priekšpuses, kuras attiecīgi var ieslēgt gan katru atsevišķi, gan visas kopā.

Dejojošās un gaismu izstarojošās žaketes jau ir izmēģinātas praktiski, uzstājoties koncertā. Taču vēl ir paredzēti testi, lai pārbaudītu, cik lielā attālumā un cik sarežģītos apstākļos darbojas raidītāji, kā arī lai pielāgotu kostīmus jauniem priekšnesumiem. Pareizi žaketes lietojot, to kalpošanas laiks var būt pat ļoti ilgs. Galvenais – īstajā brīdī uzlādēt akumulatorus.

Idejas autori ir apņēmības pilni turpināt darbu pie gaismām, tās testējot un uzlabojot. Taču autori sola neapstāties tikai pie programmējamiem deju kostīmiem, tiks meklēti vēl dažādi tehniski risinājumi, kā deju priekšnesumus padarīt skatītājiem vēl aizraujošākus.