Ekonomiska termosa tipa māja

RTU Betona mehānikas laboratorijas zinātnieki ir izveidojuši ekonomisku termosa tipa māju, kurā izmantots īpašs, sadarbībā ar Valmieras rūpnīcu «Termoefekts» izstrādāts fasāžu siltināšanas panelis un fibrobetons, kura pētījumiem pēdējos piecos gados laboratorija pastiprināti pievērsusies.

Izstrādājot termosa tipa mājas, RTU zinātnieki pievērsuši uzmanību ne vien siltuma izolācijai, bet arī ēkas būvniecības izmaksām. Tāpēc, salīdzinot ar ierasto ēku būvniecību, jaunās konstrukcijas ēkām gan būvniecības, gan ekspluatācijas izmaksas ir zemākas. Kā būtiskākais termosa tipa māju ekonomiskais ieguvums ir samazināti apkures izdevumi.

Līdz šim ir uzbūvēti divi termosa tipa nami. Viens – paraugam, otrs pielāgots reālas ģimenes vajadzībām: jaunā termosa tipa mājā Murjāņu pusē kopš Ziemassvētkiem dzīvo arī Bungšu ģimene. Būtiskākās RTU zinātnieku izveidotās termosa tipa mājas priekšrocības – māja ir pusotras reizes lētāka nekā tās līdzinieces un vismaz divas reizes labāk aiztur siltumu, atzīst mājas saimnieks Marts Bungše.

Pozitīvas atsauksmes par RTU profesora Videvuda Lapsas un viņa kolēģu izstrādnēm sniedz arī SIA «Primekss» valdes priekšsēdētājs Jānis Ošlejs, kurš atzīst, ka RTU zinātnieki ir radījuši tehnoloģiju, kura ir ļoti eleganta un daudz pārāka par rietumos radītajiem analogiem.