Hidroksilapatīta keramikas implanti

Jau daudzus gadus Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki ar labiem panākumiem izstrādā materiālus un tehnoloģijas bioloģisko audu aizvietošanai. Vairāk nekā pirms četriem gadiem atklāts RTU Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs (RBIAC) – modernākais šāda veida centrs Baltijā, kur tiek izstrādāti augstas kvalitātes hidroksilapatīta keramikas implanti.

Šobrīd RTU izstrādātie biomateriāli – hidroksilapatīta keramikas implanti jeb mākslīgie kaulaudi tiek ražoti sejas žokļa ķirurģijas vajadzībām. Šim nolūkam RTU pētnieki cieši sadarbojas ar Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta mediķiem. Vairāk nekā 10 gadu laikā pie RTU pētnieku izstrādāta kaulaudu aizvietotāja Latvijā ir tikuši vairāki simti pacientu.

Nākamais mērķis ir RTU izstrādāto implantu rūpnieciskā ražošana ar iespēju RTU izstrādāto materiālu piegādāt arī kaimiņvalstīm.

Modernās tehnoloģijas un rūpīgā pieeja ļauj mākslīgā kaula granulas izgatavot nemainīgā kvalitātē. Dažus gadus pēc operācijas pat mediķi vairs nevar pateikt, kur ir bijis mākslīgais kauls.

Lai turpinātu attīstīt šos pētniecības virzienus, Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā tiek īstenoti arvien jauni ar medicīnu saistīti projekti.

Kā atzīst RBIAC direktore Līga Bērziņa-Cimdiņa, redzot to, ka mediķi ir apmierināti ar RTU pētnieku izstrādātajiem biomateriāliem, pētniekiem jāsper nākamais solis un jāsagatavo arī sev jauni sekotāji, tāpēc tiek īstenots Eiropas Sociālā fonda projekts par jaunas pētnieku grupas izveidi, kas nodarbojas ar medikamentu iekapsulēšanu biomateriālos.