Videi draudzīgas motorzāģu ķēžu eļļas

Latvijā motorzāģos lielākoties izmanto ķēžu minerāleļļu, kas tiek izgatavota no naftas un ir ļoti toksiska. Lai veidotu videi draudzīgāku produktu un pasargātu Latvijas mežu ekosistēmu, Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki ir izstrādājuši biodegradablu motorzāģu ķēžu eļļu, kuras pamatā ir dabīgas sastāvdaļas.

«Uz augu eļļu bāzes izstrādātās zāģu ķēžu eļļas ir videi draudzīgākas: pirmkārt, tās ir ražotas no atjaunojamiem resursiem, netērējot fosilos resursus, otrkārt, tās vidē noārdās daudz ātrāk – aptuveni 20 dienu laikā. Ja salīdzina toksicitāti, minerāleļļām toksicitāte ir 300, līdz pat 1000 reižu lielāka,» stāsta Bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas tehnoloģijas katedras vadītāja profesore Māra Jure.

RTU izstrādātā bioeļļa ir veidota uz rapša eļļas bāzes – 95%, bioeļļai ir teicamas eļļošanas īpašības, augsta uzliesmošanas temperatūra (>200oC), labas zemo temperatūru īpašības, tai ir novērsta polimerizācija, kas traucē eļļošanas sistēmas darbību, tai saskaroties ar ūdeni, un piemīt mazāka kairinošā iedarbība uz ādu, acu un deguna gļotādu.

RTU izstrādātās ķēžu eļļas eksperimentālā partija ir izgatavota uzņēmumā «Iecavnieks». Latvijā izstrādātā bioeļļa ir lētāka par ārzemju līdziniekiem, tomēr dārgāka par minerāleļļu. Un atšķirībā no Šveices, Austrijas vai Vācijas, Latvijā augu izcelsmes ķēžu eļļu izmantošana mežistrādē pagaidām nav obligāta, tāpēc galvenie šādu eļļu lietotāji pārsvarā ir tikai bioloģisko lauku saimniecību īpašnieki.