Vieda ielu apgaismošanas sistēma

RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta zinātnieki Eiropas Komisijas 7. Ietvarprogrammas projekta LITES laikā kopā ar ārzemju kolēģiem izstrādā viedu ielu apgaismojuma sistēmu, kas elektroenerģijas patēriņu ļaus samazināt līdz 70–80%.

RTU zinātnieki projekta laikā izstrādā autonomā gaismekļa barošanas bloku ar vadības sistēmu.

Lai ielas būtu apgaismotas, Latvijas pašvaldības tērē 1% no pašvaldību budžeta. Ir saskaitīts, ka Latvijas pašvaldībās kopā ir ap 83 tūkstošiem ielu laternu, gada tēriņi par ielu apgaismojumu kopumā Latvijas pašvaldībās sasniedz aptuveni 2,5 miljonus latu. Jaunā ielu apgaismes sistēma ļautu tēriņus samazināt par aptuveni 80%.

Pagaidām Rīgā ielu laternās pārsvarā tiek lietotas dzeltenīgās nātrija lampas. RTU zinātnieki jaunajā sistēmā piedāvā izmantot LED gaismekļus. DATALED52 lampu galvenās priekšrocības ir šādas: tās darbojas ekstrēmā temperatūrā (no -30˚C līdz +50˚C), ir pielāgojamas jebkuram sprieguma tipam (no 80V līdz 265V), iespējama automātiskā dimēšana, ir saslēdzamas kopējā tīklā, kā arī ir lielas krāsu temperatūras variācijas. Šie gaismekļi ir ekonomiski un efektīvi, kā arī piedāvā iespēju regulēt apgaismojuma intensitāti atkarībā no apstākļiem, atzīst Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošais pētnieks Iļja Galkins un laboratorijas vadītājs Ansis Avotiņš.