Nākotnes ideālās mājas vīzija

Izstrādājot nākotnes ideālās mājas vīziju, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Koka dizaina konstrukciju meistardarbnīcas pētnieki tradicionālās amatniecības ekoloģiskās vērtības apvieno ar industriālās ražošanas metodēm. Cilvēkam draudzīga, komfortabla, energoefektīva, mūsdienīga un viegli pielāgojama modernam dzīvesveidam – tāda būs ideālā nākotnes māja.

Latvijā ir visi priekšnoteikumi mājokļu revolūcijai – pārliecināti RTU pētnieki. «Mēs varam atrast zelta vidusceļu starp mehanizēto un parasti arī siltināšanas vatēs ieslēgto pasīvo māju, padarīt to pēc iespējas veselīgāku un cilvēkam draudzīgāku, ceļot koka ēkas un izmantojot dabīgus siltināšanas materiālus,» stāsta RTU lektors Kārlis Kazāks.

«Mūsdienīgas mājas videi jābūt mainīgai, lai tā spētu iekļauties modernā dzīvesveidā,» atzīst RTU asociētais profesors Vilnis Kazāks: «Esmu pārliecinājies, ka cilvēka veselībai un garam nav labvēlīgāka mājokļa par kārtīgu koka māju: tā būvēta no dabiska materiāla, tā elpo, katra ir individuāla. Māja ir jāuztver kā publiska vērtība, kā personības pašizpausmes sastāvdaļa un dzīves panākumu atslēga. No tā, cik ērti cilvēks dzīvo mājā, ir atkarīga viņa attieksme pret sabiedrību. Skaista arhitektūra mājā nav svarīgākais, daudz svarīgāk ir saskaņot mājas arhitektūru ar tās iedzīvotāju ikdienas pienākumiem.»