Mehānikas ekspertīzes

Ekspertīzes transportlīdzekļu avāriju un smagu noziegumu gadījumos veic ne vien tieslietu sistēmas eksperti, bet arī RTU zinātnieki – RTU Mehānikas ekspertīžu centrs bieži vien palīdz noskaidrot Šerloka Holmsa cienīgus, mīklainu lietu apstākļus.

RTU Mehānikas ekspertīžu centra profesors  Jānis Vība stāsta, ka sarežģītu lietu apstākļu noskaidrošanai zinātnieki iepazīstas ar visiem negadījumu vai noziegumu materiāliem un detaļām, filmē negadījuma norises vietu, veic nepieciešamos mērījumus, pēc tam pēta, rēķina un modelē situācijas.

RTU zinātnieki palīdz atšķetināt gan mīklainu slepkavību lietas, gan autoavāriju apstākļus, gan citus negadījumus. Mehānikas zināšanas un aprēķini ļauj precīzi noteikt, vai, piemēram, cilvēks pa logu izlecis pats, vai kāds viņu izgrūdis u.tml.

RTU Mehānikas ekspertīžu centram uzticēta daudzu jautājumu noskaidrošana: vai Brīvības pieminekļa zvaigznes iekšpusē ir sarūsējušas, vai Doma baznīcas torni ietekmē satiksme 11. Novembra krastmalā, kādi bija Liepājas negadījuma apstākļi, kad 2006. gada vasarā Karostas izgriežamā tilta ziemeļu balstā ietriecās gruzīnu komandas stūrētais kuģis «Anna».