Bezvadu kardiogrāfs

Lai kontrolētu sirds slodzi, sirds slimnieki var izmantot RTU zinātnieku izgudroto bezvadu kardiogrāfu – ierīci, kuru izstrādājusi profesora Zigurda Markoviča komanda.

RTU zinātnieku izstrādātā ierīce – bezvadu kardiogrāfs – piefiksē informāciju par pacienta sirds ritmu un sūta kardiogrammu, piemēram, uz ārsta datoru. Pēc līdzīga principa iespējams nolasīt arī informāciju par asinsspiedienu.

Izveidoti vairāki ierīces prototipi. Vienkāršākajā variantā ierīcē iestrādāta sistēma, kas bezvadu sistēmas darbību nodrošina ar Bluetooth palīdzību 9-10 metru attālumā no datora. Nākamais ierīces attīstības līmenis – mobilais kardiogrāfs, kas datu pārraidīšanu nodrošina ar interneta palīdzību un ļauj pacientam atrasties jebkurā vietā, kur pieejams bezvadu internets. Savukārt trešais ierīces attīstības līmenis paredz, ka to bez ierobežojumiem varēs lietot mobilā telefona uztveršanas zonā, kardiogrammu uz ārsta datoru nosūtot ar mobilā telefona palīdzību. Laboratorijas apstākļos šī ierīce darbojas nevainojami, taču, kā skaidro doktorants Gunārs Balodis, tās izmantošanai pagaidām ir šķēršļi: «Telefonu tīkls būvēts tā, lai datus saņemtu, nevis noraidītu. Datu pārraidīšanas ātrums ir mazāks, nekā saņemšanas ātrums. Otra problēma ir neprognozējamais telefonu tīklu noslogojums, kas atkarīgs no tā, cik daudz cilvēku konkrētajā brīdī lieto tīklu.»

Kā atzīst RTU docente un Latvijas Universitātes Kardioloģijas institūta pētniece Ieva Markoviča, ja šo ierīci izdotos ieviest lietošanā, tā uzlabotu sirds slimnieku dzīves kvlaitāti – pacients vienlaikus varētu veikt savas ikdienas gaitas un atrasties ārsta uzraudzībā. Savukārt Z. Markovičs atzīst, ka šī izgudrojuma aktualitāte varētu tuvināt pacientus ārstam, sevišķi aktuāli mūsdienu apstākļos tas varētu būt lauku rajonu iedzīvotājiem. Kā nākamo uzdevumu ierīces parametru uzlabošanai zinātnieki izvirzījuši strāvas patēriņa samazināšanu un programmatūras uzlabošanu.