LATVIJAS BIOMATERIĀLU ZINĀTNES LEPNUMS

Raksta autors: RTU Sabiedrisko attiecību departaments
Publikācijas datums: 16.06.2021.
www.rtu.lv

Dagnijas un Jāņa Loču ģimene ir ļoti labi zināma Latvijas un daudzu citu zemju zinātnieku aprindās – abi strādā ar dažādiem biomateriāliem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma». Ar biomateriālu palīdzību jau tagad un nākotnē vēl plašāk varēs daudz ātrāk un efektīvāk cīnīties ar kaulaudu bojājumiem. Šobrīd viņu laboratorijas noklātas ar olu čaumalām un tiek pētīts, kā čaumalās esošās vielas varētu izmantot cilvēku kaulu atjaunošanai.

D. Loča vada Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas biomaterālu inovāciju un attīstības centru, tajā tiek pētīti materiāli, kas palīdz cilvēka organismam atjaunot kaulus pēc dažādām slimībām vai lūzumam. Savukārt J. Ločs vada RTU Vispārīgās ķīmijas tehnoloģiju institūtu. «Mēs satikāmies studiju laikā. Jau pirmajā kursā viens otru ievērojām un tā attīstījās mūsu kopīgā nākotne, veidojot jaunus biomateriālus,» raidījumā stāsta D. Loča.

«Mēs strādājam cītīgi. Ja dara, tad viss virzās uz priekšu. Mēs esam, vismaz jūtamies, vēl jauni un ap sevi pulcējam jaunus cilvēkus. Aktīvi rakstām dažādus projektus, iegūstam naudu un tas mums ļauj attīstīties,» stāsta J. Ločs. Ar abu aktīvu līdzdalību kopš 2020. gada Latvijā tiek īstenots Baltijas biomateriālu ekselences centra projekts.

«Mūsu gadījumā mēs nodarbojamies ar to, ko varētu saukt par zinātnes menedžmentu. Jaunu partneru meklēšana, tīklošanās, konferences. Tas viss ietver ļoti daudz ceļošanu. Tas ir kā biznesā. Ja tur strādā starptautiskā līmenī, tev ir starptautiski jāstrādā,» uzsver J. Ločs. RTU tiek radīti un pētīti jauni injicējami un neinjicējami biomateriāli kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Šobrīd laboratorijas grīda noklāta ar olu čaumalām. Latvijā ik gadu aptuveni 1200 tonnas olu čaumalu nonāk izgāztuvēs. Sadarbībā ar starptautiskiem partneriem plānots olu čaumalas pārstrādāt jaunas paaudzes biomateriālos kaulu atjaunošanai. Vairāk par pētījumu.

RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas biomaterālu inovāciju un attīstības centrs un BBCE sadarbojas ar daudziem pētniekiem visā pasaulē. Darbam Rīgā tiek piesaistīti ne vien vietējie talanti, bet arī jauni, perspektīvi pētnieki no ārvalstīm. Gan vietējie, gan ārvalstu jaunie pētnieki uzsver Jāņa un Dagnijas Loču līderības, komandas vadības un organizatoru prasmes, uzsver raidījumā.

RTU zinātnieki ir pārliecināti, ka tuvāko piecu gadu laikā no Latvijas būs nākuši vēl virkne ļoti labu biomateriālu.