Latvijas mālu pētījumi

«Melnā balzama pudeļu tēvs» – asociētais profesors Visvaldis Švinka, docente Ruta Švinka un viņu komanda RTU Silikātu materiālu institūtā pēta Latvijas mālus un gatavo no tiem keramikas granulas, ko iespējams izmantot ūdens attīrīšanas tehnoloģijās. Lai arī Latvijas māls pagaidām pamatā tiek izmantots tikai podniecībā un ķieģelu māju būvniecībā, tā izmantošanas iespēju ir daudz vairāk. Māls ir ļoti vērtīga izejviela filtru tehnoloģijai un sorbentu tehnoloģijai.

Visvaldis un Ruta Švinkas atzīst, ka, izmantojot Latvijas mālus, RTU ir radīts konkurētspējīgs un jau aprobēts materiāls – pēc keramzīta tehnoloģijas izgatavotās keramikas granulas, kas negrimst ūdenī un ko iespējams izmantot ūdens attīrīšanas tehnoloģijās. RTU Silikātu materiālu pētnieki izstrādājuši gan šo granulu sastāvu, gan izgatavošanas tehniku.

Visvaldis Švinka savā diplomdarbā savulaik ir izstrādājis Latvijas balzama pudeļu sastāvu. Tieši viņš ir autors mums visiem pazīstamajiem brūnajiem traukiem, ko no 60. gadu beigām līdz pavisam nesenai pagātnei ražoja Latvijā.