Viedapģērbs skaistumam un drošībai

RTU Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūtā un Tehniskās fizikas institūtā izstrādāto viedapģērbu mērķis ir padarīt apģērbu par sistēmu, kas līdzdarbojas cilvēkam un, uzraugot veselību un uzkrājot cilvēka saražoto enerģiju, padara dzīvi skaistāku un drošāku.

J. Blūma vadībā pētnieki grib «iemācīt» apģērbam ražot elektrību, pārvēršot cilvēka kustības enerģijā, taču zinātnieki negrib apģērbu pārvērst par spoļu un vadu mudžekli, tāpēc mācās apģērbā integrēt plakanspoles. Iespējams, pavisam drīz zinātnieki izstrādās tādu viedapģērbu, kas var uzlādēt mobilo telefonu, var uzraudzīt ķermeņa parametrus un kalpot par navigācijas sistēmu.

Tikmēr RTU ir apskatāmi arī vairāki produkti, kam jau izstrādāti prototipi. Viens no tiem ir RTU zinātnieku izstrādātā viedā veste, kas nepieciešamības gadījumā atvēsina valkātāju. Otrs – tērpu dizaineres, RTU maģistres Ineses Parkovas izstrādātā viedā jaka, kurā iestrādātā elektronika reaģē uz valkātāja ķermeņa mikroklimata – temperatūras un relatīvā mitruma – izmaiņām.