BIODEGRADĒJAMU BLAKUSPRODUKTU IZMANTOŠANA PROTEĪNIEM BAGĀTA DZĪVNIEKU UN ZIVJU BARĪBAS EKSTRAKTA RAŽOŠANĀ – VIENŠŪNU PROTEĪNI

Projekts ļaus gan lopkopībā, gan akvakultūras industrijā rast jaunus ar proteīniem bagātus barības izejvielu avotus, kuros būtu visas dzīvnieku pilnvērtīgam uzturam nepieciešamās aminoskābes. Projekta mērķis ir izstrādāt tehnoloģiju, kas ļautu kultivēt proteīnus ražojošus mikroorganismus, par barības izejvielu izmantojot lētus un Latvijas tautsaimniecībā nepilnvērtīgi izmantotus biodegradējamus lauksaimniecības atlikumus, ražošanas blakusproduktus un invazīvos augus. Kultivējot šos mikrooganismus tiktu iegūta ar proteīniem bagāta mikrobiālā biomasa, ko dēvē par vienšūnu proteīniem, kuru var izmantot kā galveno proteīnu avotu lauksaimniecības un akvakultūras dzīvnieku barībās. Projekta ietvaros plānots izstrādāt tehnoloģisko risinājumu, kas nodrošinātu vienšūnu proteīnu ražošanu, kas būtu lētāka kā šī brīža barība, tajā būtu par augstāks kopējais proteīnu sastāvs, tajā būtu visas neaizstājamās aminoskābes. Risinājums nodrošinātu fermas un akvakultūras ar augstas kvalitātes barību, kuru sastāvā būtu visas neaizvietojamās aminoskābes, tādējādi no šiem dzīvniekiem iegūstot produktus ar augstu uzturvērtību, kas būtu veselīgāki lietošanai cilvēku uzturā.

Jeļena Pubule
EVIF Vises aizsardzības un siltuma sistēmu institūta
vadošā pētniece

PROJEKTS IR NOSLĒDZIES

Projekta sākuma datums:  01.04.2020.
Projekta noslēguma datums: 30.09.2022.

€ 335 837,48

Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF)

Projekta ietvaros radītā intelektuālā īpašuma – Latvijas patenta pieteikuma Nr. LVP2020000068 «Paņēmiens mikroorganismu proteīnu ar zemu malondialdehīda koncentrāciju iegūšanai no izlietotām cepšanas eļļām», zinātības un autortiesību uz tehnoloģijas aprakstu «Biodegradējamu blakusproduktu izmantošanai proteīniem bagāta dzīvnieku un zivju barības ekstrakta ražošanā» – izmantošanas tiesības izsoles rezultātā tika piešķirtas SIA «Feeds4Future». Noslēgts licences līgums. Sīkāka informācija par izsoli pieejama šeit.

© RTU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs