Patentu valdes seminārs «No idejas līdz patentam»

2017. gada 7. decembrī Rīgas Tehniskajā universitātē norisinājās Patentu valdes, Eiropas Patentu akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi rīkots seminārs «No idejas līdz patentam», kas vienuviet pulcēja intelektuālā īpašuma jomas profesionāļus, kā arī lietišķo zinātņu pasniedzējus un pētniekus.

Sadarbībā ar Eiropas Patentu akadēmiju un Rīgas Tehnisko universitāti Patentu valde nodrošināja iespēju jomas profesionāļiem gūt padziļinātas zināšanas patentu aizsardzības jautājumos. Semināru atklāja Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis un Rīgas Tehniskās universitātes Zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Dienas garumā tika pievērsta uzmanība šādām tēmām:

  • patenta pieteikuma stratēģija;
  • patenta piešķiršanas procedūra;
  • intelektuālā īpašuma stratēģija;
  • intelektuālā īpašuma tiesību novērtēšana, izmantošana un aizsardzība;
  • novitāte un izgudrojuma līmenis.

Semināra pirmajā daļā uzstājās Eiropas patentpilnvarniece Petra Pečarova (Petra Pecharová), sākot ar izgudrojuma gadījuma izpēti un tā aizsardzības iespējām. Izmantojot gadījuma izpētes analīzi par vīna pudeles aizbāzni, Petra uzsvēra: «Patenti neaizsargā idejas, bet tikai to funkcionālus, lietderīgus iemiesojumus, kuri izpaužas kā lietderīgs tehnisks produkts vai paņēmiens, kuru raksturo augsts jaunrades līmenis.» Eiropas patentpilnvarniece norādīja arī uz galvenajām kļūdām, ko pieļauj izgudrotāji, uzsākot patentēšanas procesu.

Petras Pečarovas sacīto papildināja Eiropas Patentu iestādes eksperts ķīmisko izgudrojumu jautājumos Luis Gimeno-Fabra (Lluis Gimeno-Fabra). Savas uzstāšanās laikā eksperts pievērsās izgudrojuma patentspējas kritērijiem, piemēram, novitāti, kuru pētnieki savas zinātniskās darbības laikā bieži vien neievēro. Runājot par novitātes kritērijiem, eksperts uzsvēra: «Atsevišķās valstīs tehnikas līmeni veido jebkura informācija, kas ir publiski pieejama jebkur pasaulē jebkādā veidā pirms pieteikuma vai prioritātes datuma. Veicot ekspertīzi Eiropas patentu pieteikumiem nereti tiek atrasti pretstati – tehnikas līmeņa informācija zinātniskajās publikācijās vai repozitorijos.»

Semināra laikā diskusijās aktīvi iesaistījās Rīgas Tehniskās universitātes vadošie pētnieki, kā arī pasniedzēji. Kā galveno problēmu semināra dalībnieki minēja pieredzes un zināšanu trūkumu izgudrojumu «starpposmu aizsardzībā» – it īpaši, gadījumos, kad izgudrojums ir tikai izstrādes līmenī un nav zināms, vai nākotnē tas var nobriest līdz patentējamajam objektam.

Pasākums tika pozitīvi novērtēts, ko apliecināja auditorijas ieinteresētība un izteiktās pateicības par nodrošināto iespēju apspriest aktuālus jautājumus, kas skar patentu aizsardzības jautājumus, kā arī intelektuālā īpašuma pārvaldību kopumā.

EPO Eiropas Patentu akadēmija kopš 2005. gada veicina izglītības un apmācību programmu satura attīstību Eiropas starptautiskās patentēšana jomā, tās tiesību aktiem un praksi, nodrošinot vienotu apmācību platformu informācijas apmaiņai. Eiropas Patentu akadēmija ir izstrādājusi vairākas mācību iniciatīvas, kuru mērķis ir harmonizēt patentu ieviešanas, aizsardzības un tiesvedības praksi Eiropā, kā arī atvieglot valstu tiesu sistēmas darbu.